מחצית השקל תורמים לעניי ארץ ישראל

"כל מי שנותן מחצית השקל מובטח לו שהוא בן העולם הבא, ולא יקרה לו שום פגע רע באותה שנה ואפילו נגזרה גזרה עליו או על בני ביתו ח"ו היא מתבטלת. ואינו בא לידי חסרון כיס באותה שנה… והמתמיד בה מידי שנה יראה זרע ויאריך ימים"

מצוות מחצית השקל הייתה בשביל לכפר על עוונות בני ישראל, גם לעני וגם לעשיר באותו הסכום, להראות שאין הבדלי מעמדות בעיני הקב"ה. חז"ל קבעו כי יש לתת את מחצית השקל בחודש אדר בשביל להקדים את תרומת השקלים של ישראל, לשקלים שרצה המן הרשע לתת לאחשורוש כדי שיוכל להשמיד את עם ישראל. כיום אין לנו את בית המקדש, ונשאר לנו רק המנהג לתת זכר למחצית השקל לכפרה, וגדולי ישראל קבעו שגם נשים יכולות לתרום זכר למחצית השקל ואפילו ההורים תורמים עבור הילדים, זה נועד לשמירה על התורם ולכפרת עוונות והכסף הולך למען מטרת הצלת חיים וצדקה.

בכדי לצאת ידי חובת כל הדעות הסכום שצריך לתרום הוא כ- 25.5 ₪ לכל אחד מבני הבית, שהוא 9 גרם כסף, וראוי לא להקפיד על הסכום המדויק, אלא להוסיף ולתרום כל אחד לפי יכולתו.

המסר הוא שכל אדם הוא חצי, וללא העזרה של השני הוא לא יכול להיות שלם ולכן צריך לחזק את מסר האחדות בעם. בתרומה שלכם למפעל החסד יד-ביד אתם הופכים להיות החצי השני של נתינת האוכל המבושל והבגדים, ולא נוכל לעשות זאת ללא העזרה והתרומה שלכם.

ריבונו של עולם גלוי וידוע לפניך שבזמן שהיה בית המקדש קיים היו ישראל נותנין כל אחד ואחד מחצית השקל בחודש אדר לעבודת בית המקדש לכפר בעדם. ועתה בעוונותינו הרבים חרב בית המקדש ואין אנו יכולים לקיים מצווה זו של מחצית השקל. לכן יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלהי אבותינו שיהא זה שיח שפתותינו שקורין פרשת מחצית השקל ונותנים כסף זכר למחצית השקל לצדקה. ויעלה לפניך כאילו קיימנו מצות מחצית השקל בפועל, היא וכל המצוות הכלולות בה במקום עליון. וִיהִי נֹעַם אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ "כִּי תִשָּׂא אֶת רֹאשׁ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לִפְקֻדֵיהֶם וְנָתְנוּ אִישׁ כֹּפֶר נַפְשׁוֹ לַה' בִּפְקֹד אֹתָם וְלֹא יִהְיֶה בָהֶם נֶגֶף בִּפְקֹד אֹתָם: זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ עֶשְׂרִים גֵּרָה הַשֶּׁקֶל מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל תְּרוּמָה לַה': כֹּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים מִבֶּן עֶשְׂרִים שָׁנָה וָמָעְלָה יִתֵּן תְּרוּמַת ה': הֶעָשִׁיר לֹא יַרְבֶּה וְהַדַּל לֹא יַמְעִיט מִמַּחֲצִית הַשָּׁקֶל לָתֵת אֶת תְּרוּמַת ה' לְכַפֵּר עַל נַפְשֹׁתֵיכֶם: וְלָקַחְתָּ אֶת כֶּסֶף הַכִּפֻּרִים מֵאֵת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְנָתַתָּ אֹתוֹ עַל עֲבֹדַת אֹהֶל מוֹעֵד וְהָיָה לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל לְזִכָּרוֹן לִפְנֵי ה' לְכַפֵּר עַל נַפְשֹׁתֵיכֶם" לשם יחוד קודשא בריך הוא ושכינתיה, הריני בא לקיים מצוות זכר למחצית השקל, והריני נותן סכום זה לצדקה להצלת חיים באיחוד הצלה, לתקן את שורש מצווה זו וכל המצוות הכלולות בה במקום עליון. ויהי נועם ה’ אלהינו עלינו ומעשה ידינו כוננה עלינו ומעשה ידינו כוננהו. ויאמר: 'הנני תורם תרומה להצלת חיים בארגון יד ביד זכר למחצית השקל' ויתרום את הכסף, ויוכל לתרום את הכסף בכרטיס אשראי דרך הטופס המאובטח שבאתר עד 12 תשלומים.  

דילוג לתוכן